loading

در حال بارگزاری ...

تمام نکات برای انتخاب مبل راحتی تمام عیار

شهریور ۲۰, ۱۳۹۶

نکات مهم برای خرید مبل راحتی مناسب و عالی

all-hints-for-choosing-a-sofa

انتخاب پارچه رو مبلی برای انواع مبلمان

انتخاب پارچه های مبل نمی تواند تماما براساس سلیقه صورت گیرید بلکه معیارها و فاکتورهایی را علاوه بر بحث سلیقه باید در انتخاب آن ها سهیم کردپارچه رو مبلی

پارچه رو مبلی

برای انتخاب رنگ پارچه اول باید ببینیم خانه و بعد از آن مبلمان ما در چه سبکی قرار می گیرد! اکثر خانه های ایرانی یا کلاسیک هستند یا مدرن و یا تلفیقی از این دو.

در سبک مدرن که مورد پسند زوج های جوان و آپارتمان های امروزی است بیشتر مبلمان راحتی به کار می رود. فرم های منظم و هندسی این مبلمان مخصوص فضاهای کوچک است پس بهتر است با رنگ های شاد و پارچه های ساده به بزرگ شدن فضای مان کمک کنیم.

نکات-مهم-برای-خرید-مبل-راحتیتوجه کنید که مقاومت بالای پارچه هم اهمیت زیادی دارد. حتما از فروشنده در مورد آن سؤال کرده و ضمانت بخواهید. پارچه های کتان مقاومت بالایی در برابر سایش، نخ کش شدن و تغییر رنگ در مقابل نور دارند اما زود چرک را به خود جذب می کنند. نکته ای که در این مورد باید توجه کنید این است که در حال حاضر بازار پر از پارچه های واردشده از کشور چین است. این پارچه ها ظاهر خوبی دارند و قیمت شان هم نسبت به نوع ایرانی و ترک بسیار پایین تر است.

شما می توانید یک پارچه کتان چینی را از متری ۱۳ هزار تومان پیدا کنید، درحالی که ممکن است نوع وطنی همان پارچه متری ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان باشد اما موضوع قابل توجه، کیفیت این پارچه هاست که باید آن را مدنظر قرار دهید. پارچه های چینی اگر نامرغوب باشند با چندبار دستمال کشیدن و ۳-۲ ماه استفاده، ظاهرشان بسیار تغییر می کند.

all-hints-for-choosing-a-sofa

انتخاب مبل راحتی با چهارچوب محکم و مرغوب

اینکه مدت دوام و حفظ شکل ظاهری یک مبل راحتی چه مقدار خواهد بود، تاحد زیادی بستگی به اسکلت آن دارد، یک مبل راحتی با کیفیت همیشه یک اسکلت محکم و با مقاومت بالا دارد. بهترین اسکلت ها از چوب پهن برگان( گونه هایی مانند ممرز، افرا، بلوط، راش و…) که در کوره خشک شده اند ساخته می شود. فرایند خشک کنی در کوره همه رطوبت موجود در چوب را حذف می کند و باعث می شود که چوب شکل و ابعاد خود را در طول زمان حفظ کند.

در تهیه اسکلت های با کیفیت، چسب زنی، خم کردن و پیچ زنی اهمیت بالایی خواهند داشت. گوشه های اسکلت مبل با اضافه کردن لقمه های چوبی پرکننده جهت افزایش نقش حمایتی و افزایش مقاومت تقویت می شوند.

خیلی از کارگاه های ساخت مبل از تخته های نئوپان برای ساخت بافت اصلی مبل استفاده می کنند که این چوب ها یا بهتر است بگویم خرده چوبهای به هم چسپیده شده کیفیت پایینی دارند و با هر فشاری شکسته خواهند شد. اگر می خواهید مبل راحتی که چهارچوب آن از جنس تخته چندلا است را خریداری کنید حتما از اینکه تعداد لایه های آن از ۱۱ تا ۱۳ لایه کمتر نباشد اطمینان حاصل کنید.

نکات-مهم-برای-خرید-مبل-راحتی

جنس تشک یا کف مبل راحتی

اگر می خواهید مبل شما زیاد عمر کند و ظاهرش هم تغییر نکند سعی کنید مبلی بخرید که تشک یا کفه آن از جنس فوم سرد باشد. این نوع فوم در مقایسه با نوع اسفنجی خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته و باعث می شود بلافاصله بعد از آنکه از روی آن بلند شدید به حالت اولیه خود بازگردد. البته در حال حاضر در بازار، اسفنج های نوع فشرده تر که از نوع معمولی خود بهتر هستند موجود است اما کیفیت آنها به فوم سرد نمی رسد.

به خاطر داشته باشید که هنگام خرید حتما برای چند دقیقه روی مبل بنشینید و پس از بلند شدن تغییر ظاهری تشک آن را بررسی کنید، در واقع این یکی از راه های امتحان کردن جنس کفه مبل است. اگر قیمت یک ست کامل مبل راحتی با نشیمن اسفنجی و چوب بدنه معمولی برابر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد، قیمت همین مبل با فوم سرد و چوب نسبتا مرغوب تا ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می رسد.

انواع فوم مورد استفاده در صنعت مبلمان

اسفنج: همان ابر معمولی هست که همه می شناسند، در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود. مثلا برای دسته های مبل و پشت مبل اسفنج های نازک قرار داده می شود. در کف مبلمان هم در بسیاری از موارد اسفنج هایی موسوم به اسفنج ۳۰ کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود که منظور از ۳۰ کیلویی (در برخی موارد ۲۵ یا ۲۰ کیلویی) دانسیته (چگالی) اسفنج می باشد. هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد در قسمت کف طول عمر آن بیشتر خواهد بود. یورتان هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برند های معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.

فوم: از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود، انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود. به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف و متفاوتی هستند. از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند. فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد، فوم ویژه ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند ۱۰ یا ۱۳ و یا ۱۵ سانتی متر باشد.

فوم گرم: علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود. فوم گرم نسبت به اسفنج برای استفاده در کف مبلمان بهتر هست. خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود. خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال به قول معروف جا می اندازد.

فوم سرد: نامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم، در مراحل ساخت می باشد، دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و به طور ملموسی نرم تر از فوم گرم می باشد. معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می شود که به دلیل نرم بودن راحتی بیشتری دارد و طول عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر هست. یعنی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد. ضمن اینکه معمولا تولیدکنندگانی که از این فوم برای مبل استفاده می کنند آن را ۱۸ ماه ضمانت می کنند.

فوم ویژه: خواص فوم گرم و سرد را همزمان داشته و از لحاظ نرمی و سفتی بین سرد و گرم می باشد. جدیدا برای بعضی مبلمان راحتی و استیل استفاده می شود.

تکیه گاه مبل راحتی استاندارد

تکیه گاه پشتی یکی از مولفه های مهم در تعیین کیفیت مبل راحتی می باشد. یک اسکلت محکم لنگر خوبی برای تکیه گاه پشتی فراهم می کند. شما باید همیشه قبل از خرید مبل راحتی کیفیت تکیه گاه پشتی را با نشستن روی آن بررسی کنید .

پشت مبل نباید خم شود و باید راحتی مناسبی در قسمت پشتی و نشیمن برایتان فراهم کند. سیستم فنری هشت طرفه یکی از بهترین سیستم های حمایت کننده در مبل راحتی می باشد. صنعتگر هر فنر را با نخی محکم با فنر پیچی کناری متصل می کند. هر فنر از جلو به عقب و کناره به کناره توسط نخ عبور کرده و سپس به طور مورب در یک جهت با رعایت ایمنی کامل فنرها را به هم وصل می کند.

ارتفاع داخلی تکیه گاه که در واقع فاصله نشیمن مبل تا بالای تکیه گاه است، می تواند تاثیر زیادی بر احساس راحتی از نشستن روی مبل داشته باشد. به همین دلیل باید این نکته را مد نظر قرار داد که استفاده شما از مبلمان در چه اندازه است. مبل با تکیه گاه بلند یعنی ارتفاع داخلی بیش از ۴۵ سانتیمتر به مکانی برای استراحت و قرار دادن سر بر روی آن زمانی که روی مبل نشسته اید، تبدیل می شود. این نکته در فردی که برای تماشای تلویزیون به دنبال راحتی بیشتری است، مزیت محسوب می شود.

انتخاب اندازه مناسب در مبلمان راحتی

پیش از آنکه برای خرید مبل اقدام کنید باید فضای قسمت نشیمن خانه خود را درنظر بگیرید. مبل های به شکل «L» برای نشیمن های کوچک مناسب هستند. این نوع مبلمان راحتی در واقع یک ست کامل به هم چسبیده اند و به دلیل نبود فضای خالی بین آن، از لحاظ فضا، اقتصادی هستند. مبل های «U» شکل یا ست های کاملی که از هم جدا هستند برای فضاهای بزرگ تر پیشنهاد می شوند. این دو مدل از نظر قیمت تفاوت چندانی باهم ندارند. اگر یک ست مبل ال با روکش کتان قیمتی برابر ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان داشته باشد قیمت ستی کامل با مبلمان جدا برابر ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان است.

اگر فکر می کنید مبل های شما در معرض آلودگی هستند؛ مثلا در مرکز شهر زندگی می کنید یا کودک خردسال در خانه دارید بهتر است مبل هایی بخرید که روکش آنها قابل جابه جایی است. به این صورت که می توانید روکش آنها را از روی تشک و کوسن های مبل جدا کرده و پس از شست وشو دوباره آن را روی مبل بکشید.

اندازه و ابعاد اصلی مبلمان با توجه به اندازه اندام انسان و همچنین ابعاد وسایلی که داخل مبل قرار می گیرند محاسبه می گردد بنابرئین شاید مبل راحتی مدنظر شما نیازمند تغییراتی در سایز و اندازه باشد که باید متناسب با نیازشما اعمال گردد.به طور کلی ارتفاع صندلی راحت و متناسب را می توان به اندازه ۴۲۰-۴۸۰ میلیمتر در نظر گرفت .همینطور عرض نشیمن صندلی در قسمت پهن۳۶۰ میلیمتر وارتفاع پشت صندلی از ۳۲۰ الی۴۵۰ میلیمتر تعیین می گردد .

انتخاب کوسن مناسب برای سرویس مبلمان

حتما توجه کنید که کوسن ها با چه موادی پر شده اند ، رایج ترین پر کننده پلی اتیلن با دانسیته بالا می باشد. هرچه دانسیته بالاتر باشد تراکم و استحکام کوسن هم بالاتر خواهد رفت. اگر جنس مواد داخل کوسن از مواد نرم تر مانند نخ و الیاف کتان باشد بافت آن نرم تر خواهد شد. فوم الیاف داکرون ارزان ترین گزینه است ولی کیفیت بالایی ندارد. همیشه قبل از خرید از انتخاب فوم با دانسیته بالا اطمینان حاصل کنید زیرا فوم های با کیفیت پایین نسبتا سریع شروع به شکستن می کنند و باعث خم شدن کوسن و استحکام پایین پارچه می شوند.

برای مبل‌های بلند مانند کاناپه‌های سه‌نفره بهتر است ۲ کوسن رنگی ساده در ۲ طرف دسته مبل قرار بدهید. آن‌هم با رنگی در طیف رنگ مبل و بعد در کنار هر کدام از آنها یک کوسن طرح دار متناسب با رنگ دکوراسیون خانه بگذارید. می‌توانید حتی یک کوسن طرح دار در وسط مبل بگذارید و بی خیال جفت کردن کوسن‌ها شوید.

اگر شما تعدادی کوسن همرنگ می خواهید، پیشنهاد می کنیم سه پارچه ی مختلف که با هم هماهنگ هستند را انتخاب کنید. در این چیدمان از پارچه ای بسیار مرغوب با حالت طرح برجسته (با الگوی گل در مرکز) به عنوان نقطه ی عطف استفاده شده است و رنگ مبل با کوسن مخملی تکرنگ در گوشه ها و یک کوسن شطرنجی در وسط هماهنگ شده است.

اگر می خواهید از پالت رنگی خنثی استفاده کنید، به چند کوسن برای  آوردن بافت و الگو به فضای خود نیاز دارید. برای رسیدن به این ترکیب، ما یک پالت رنگی از سفید ، خاکستری مایل به قهوه ای و شکلاتی را انتخاب می کنیم.

 

 

 

اشتراک این مطلب

درج دیدگاه